אפיון מוצר – המדריך המלא ליזמים

בתהליך פיתוח מוצר, אפיון מוצר הוא אחד השלבים החשובים ביותר. מה כולל שלב זה וכיצד הוא יכול לסייע לכם להפוך את הרעיון שלכם למוצר מוגמר? המומחים שלנו מסבירים:

החלטתם להפוך את הרעיון שלכם למוצר? זה נהדר, אבל אם זאת הפעם הראשונה שלכם, סביר להניח שאינכם יודעים עדיין מה נדרש כדי שזה יקרה. כדאי לקחת בחשבון שבמסגרת המסע מרעיון למוצר, יש לעבור תהליכים ושלבים שונים של פיתוח מוצר. כל תכנון מוצר מתחיל בשלב אפיון מוצר, שמטרתו להבין את הרעיון שלכם עד תומו ולגבש מסמך שיהיה הבסיס לפיתוח המוצר וקו מנחה לכל תהליך הייצור של המוצר. בסוף שלב האפיון אמורה להתקבל תמונה בהירה, חדה וכוללת של מאפייני המוצר ותכונותיו השונות. כמו כן, ייקבעו הדרישות מהמוצר ומצוות הפיתוח שלו. אז מה הם שלבי אפיון המוצר?

תהליך אפיון מוצר – שלבים ראשוניים

במסגרת התהליך, צוות הפיתוח מתכנן את אופן פעולת המוצר – הפונקציונליות שלו. מה יקרה בעצם בתוך המוצר כאשר הוא יופעל? אילו מנגנונים יכלול המוצר ואילו פעולות יבצעו מנגנונים אלו? בנוסף יבדוק הצוות אילו תתי מערכות יידרש המוצר לכלול כדי לבצע את הפעולות הרצויות, ואילו רכיבים שונים יהיו בו. כאשר יתבררו התשובות לכל השאלות הללו, ייחשב צוות הפיתוח אספקטים נוספים של המוצר – למשל, מה יהיו מימדי המוצר, גודלו ומשקלו, שיאפשרו לו לבצע את הפעולות שלשמן נוצר. הצוות יבדוק מה תהיה צריכת האנרגיה של המוצר ואילו מקורות אנרגיה יתאימו לו ביותר, וייקח בחשבון שיקולי ניידות.

אנשי המקצוע יבדקו את האפשרויות לאופן הפעלת המוצר על ידי המשתמש, כלומר, כיצד המשתמש יפעיל אותו וישתמש בו. הם יעריכו מה צפויה להיות תדירות השימוש במוצר ולאילו פרקי זמן. זה אינו עניין של מה בכך, ואחת הדוגמאות לכך היא מוצר ידוע ומוכר מאד – שואב האבק של דייסון. זהו מוצר שנעשתה בו חשיבה רבה על כל פרט, מלבד דבר אחד חשוב – אופן ההפעלה.

תוכלו למצוא ברשת ביקורות משתמשים רבות שבהן הם מתלוננים על הצורך ללחוץ חזק על כפתור ההפעלה של השואב לכל אורך זמן השאיבה, מה שמעייף את היד וגורם לכאבי שרירים בה. מתחרים של דייסון "קפצו" בשמחה על הטעות, ושיווקו את המוצרים שלהם כבעלי "כפתור הפעלה קבוע" שאינו מצריך החזקה לכל אורך הפעולה. במקרה זה, לו רק היה נבחר כפתור הפעלה הנלחץ פנימה ונותר במקומו עד ללחיצה נוספת ללא צורך בהחזקתו, המשתמשים היו שבעי רצון במידה גבוהה יותר מן המוצר ולמתחריו לא היה נפתח פתח לנצל את החסרון הברור.

פיתוח רעיון למוצר – אפיון צורך ואופן פעולה

בשלב הזה בתהליך אפיון המוצר דנים ובודקים מיהו קהל היעד של המוצר – למי המוצר שלכם למעשה מיועד, מי עשוי להשתמש בו ומי סביר שיהיה מעוניין לרכוש אותו. כחלק מבדיקה זו, מבררים מהו הצורך שהמוצר עונה עליו – מהי הבעיה או הדרישה של קהל היעד שהמוצר עתיד לפתור או לספק. הרי אם המוצר שלכם לא עונה על שום בעייה או צורך, אין טעם בכלל בייצורו והכנסתו לשוק.

כדי לוודא שהמוצר יפעל כהלכה ויבצע את מה שהוא אמור לבצע על הצד הטוב ביותר, יש לחשב גם אילו חומרים יתאימו ביותר לייצורו, והאם יידרשו חומרים נוספים לשם הפעלתו. לכל החלטה בנושא החומרים ישנן השלכות מבחינת גודל ומשקל, מבחינה אסתטית – טקסטורות וצבעים, ולעיתים קרובות גם מבחינת תקינה ובטיחות.

הנדסת מוצר
הנדסת מוצר

 

עיצוב מוצר – כל השיקולים העיצוביים

כעת, כשאנו כבר יודעים איך וממה יהיה עשוי המוצר, מי ישתמש בו וכיצד יפעל ויתופעל, עלינו לתת את הדעת לאספקט נוסף – מראה המוצר שלנו. זה אולי נשמע לכם חשוב פחות מכל הדברים שדיברנו עליהם עד כה, אך זה אינו כך. ראשית, למראה המוצר משמעות שיווקית – אנשים מעדיפים לרכוש מוצרים אסתטיים, מושכים ונעימים לעין. אך מעבר לכך, למראה ישנן משמעויות נוספות. בעיצוב המוצר צריכים להילקח בחשבון שיקולים ארגונומיים, שיהפכו את המוצר שלכם לנוח וקל יותר לשימוש עבור קהל היעד (זוכרים את הכפתור של שואב דייסון?). כמו כן, לכל מוצר המראה המתאים לו, המשקף באופן המיטבי את מאפייניו, מטרתו ודרך פעולתו. העיצוב צריך להתאים גם לקהל היעד, השוק הספציפי לו הוא מיועד, סוג התעשייה בה יפעל, המותג המייצר אותו, וכד'. עיצוב נכון יסייע מאד להצלחת המוצר ויסייע להשגת חוות דעת חיוביות ואוהדות מן המשתמשים בו.

פיתוח מוצר חדש – שלבי אפיון אחרונים של תכנון מוצר

חושבים שבשלב הזה אתם כבר יודעים הכל אודות המוצר שלכם? חשבו שנית – יש עוד הרבה מה לחקור. למשל, יש לבדוק מהו מחיר המטרה האידיאלי למוצר שלכם, שיאפשר לו להימכר היטב לקהל היעד. אם התכנון שלכם עד כה לא מאפשר לכם לתמחר את המוצר באופן שמתאים למחיר מטרה זה, יהיה עליכם אולי לתכנן מחדש, להחליף חומרים או חלקים, או לערוך שינויים אחרים. תזדקקו גם להערכה של הכמות המשוערת לייצור הסדרתי, לפחות בשלב הייצור ההתחלתי. אנו כבר יודעים מה גודל קהל היעד שלנו, פחות או יותר. אך האם אנו גם יודעים לומר מה יהיו אחוזי העניין והרכישה של המוצר בקרב קהל זה?

בכל מדינות המערב קיימים היום תקנים ורגולציות, ולכן גם המוצר שלכם יצטרך לעמוד בתקנים הרלוונטיים עבורו בארץ או בכל מדינה אחרת בה הוא עתיד להימחר. צוות הפיתוח ההנדסי יבדוק עבורכם האם דרושה תקינה למוצר שלכם ברמה ההנדסית או האלקטרונית, מהם אילוצי התקנים והבטיחות שעשויים להיות בעלי השפעה על תכנון המוצר שלכם והאם הוא צפוי לעמוד בחוקים והרגולציות הרלוונטיים. אינכם רוצים, כמובן, שהמוצר שלכם לא יהיה בטוח לשימוש או אפילו מסוכן למשתמשים בו.

בסופו של תהליך האפיון, ייכתב תיק מוצר ובו תיאור מוצר עבור המוצר שלכם באופן המפורט ביותר האפשרי. כל המידע שנאסף עד כה אודותיו ייכלל בו, ויאפשר לכל מי שיהיה מעורב בעתיד בייצורו להבינו עד תום. התיאור יאפשר לכם לעבור לשלב הבא במסגרת תהליך פיתוח המוצר – ייצור אב טיפוס ראשוני שעליו ניתן לערוך בדיקות וניסויים.

 

תהליך אפיון מוצר חדש

לסיכום, כפי שאתם מבינים, אפיון מוצר אינו תהליך פשוט ודורש צוות פיתוח מקצועי ומנוסה ברמה הגבוהה ביותר, המסוגל לאסוף, להעריך ולחשב נתונים במדוייק, לבצע תכנון יצירתי מיטבי ולספק פתרונות לכל קושי או בעייה שנתקלים בה לאורך הדרך. הם חייבים להיות מסוגלים לערוך מסמך מדוקדק הכתוב באופן ברור ובשפה מקצועית מתאימה שישקף את כל אלה ויאפשר את ייצור המוצר שלכם בהצלחה. פנו אלינו לייעוץ עם צוות המומחים שלנו, לקבלת מידע מפורט ולליווי אישי עד להצלחה.

אנו עומדים לרשותכםפנו אלינו לייעוץ ומידע נוסף בנושא.

אפיון מוצר