ייצור מוצר – מאב טיפוס עד ייצור סדרתי

איזה כיף, הגיתם רעיון חדשני ופיתחתם אותו למוצר!

זה נהדר, אך מכאן ועד לייצור סדרתי של מוצר מוגמר הדרך ארוכה ומורכבת. מה כדאי לדעת אודותיה ואיך מביאים את הרעיון שלכם לשלב של ייצור סדרתי?

העברה מפיתוח לייצור – מהם השלבים של ייצור תעשייתי?

אם הגעתם עד כאן, כנראה כבר השקעתם זמן, כסף, דם, יזע ודמעות בפיתוח הרעיון שלכם למוצר. בחרתם את צוות הפיתוח, תכננתם, עיצבתם, בדקתם ותיקנתם, עד שהמוצר שלכם הגיע לשלב הייצור. ומה עכשיו?

ייצור מוצר אולי נשמע כמו פעולה פשוטה יחסית, במיוחד אם כבר יש לכם תיק מוצר מוכן עם כל התכנון וההנחיות. אך גם כאן ישנם מספר שלבים חשובים שיש לעבור עד למצב של ייצור סדרתי. בואו נבחן 4 שלבים לייצור מוצר יחד בזה אחר זה:

1. ייצור מוצר ראשוני – ייצור אב טיפוס

לפני שרוב הזוגות מדפיסים 500 עותקים של הזמנת החתונה שלהם, הם בדרך כלל מדפיסים הזמנה אחת לדוגמא כדי לבדוק שהכל בה תקין וחף מטעויות. זה הדבר החכם לעשות גם בתהליך ייצור תעשייתי. כשעושים העברה מפיתוח מוצר לייצור, מנסים תחילה להגיע למצב של ייצור אב טיפוס של המוצר – מוצר אחד שניתן לגעת, למשש, לשקול, להשתמש ולנסות אותו לפני שמייצרים מיליונים ממנו ומבזבזים המון כסף על מוצר שעלול להיות תקול (ראו לדוגמא "ריקולים" ענקיים של חברות רכב מוכרות מן השנים האחרונות).

איך מגיעים לייצור אב טיפוס?

בשנים האחרונות הפך ייצור אבות טיפוס לקל במיוחד, זאת בשל פיתוחן של טכנולוגיות וטכניקות מתקדמות, ובמיוחד הדפסת תלת מימד. אלו מאפשרות ייצור חלקים, ייצור דגמים או ייצור חלקי פלסטיק במהירות שיא וללא צורך בהשקעה גדולה. אז מה עושים?

ראשית מחליטים האם רוצים לייצר מוצר שלם, מודל מוקטן שלו או רק חלקים מסויימים ממנו. מתכננים את החלקים או המודל שרוצים להדפיס באמצעות תוכנת מחשב – עושים שימוש ב-CAD – מודל תלת מימד ממוחשב, ואולי גם ב-AM – טכנולוגיה המאפשרת ייצור של תוספים. עבודה זאת מתבצעת בסדנה או בית עסק המתמחה בתחום ייצור אבות טיפוס ומחזיק בצוות של אנשי מקצוע מנוסים בעיצוב ובייצור. בעזרת הידע הרב שלהם יוכלו לסייע לכם להגיע לייצור אב טיפוס מושלם מהר וביעילות. הרגע שבו תחזיקו סוף-סוף את המוצר שלכם בידיכם במקום רק במחשבה או בניירות תכנון, הוא רגע מרגש ביותר שלא תשכחו.

אב טיפוס
אב טיפוס

עכשיו הזמן לבדוק את האב טיפוס מכל הכיוונים – האם הוא תקין? האם הוא נוח מספיק לשימוש? איך הוא מרגיש? איך הוא נראה? האם כל חלק בו פועל כפי שהוא אמור לפעול ונמצא במקום האופטימלי? האם הוא אכן עומד בכל הרגולציות בתחומו? האם הוא בטוח לחלוטין למשתמש? רק כאשר תוכלו לענות בחיוב על כל השאלות הללו וכמה נוספות, תוכלו לעבור לשלב הבא. אם עניתם בשלילה על אחת השאלות או יותר, עליכם לשוב אל שולחן השרטוטים ולשפר את המוצר שלכם, ואז ליצור אב טיפוס נוסף, וחוזר חלילה.

2. ייצור בסדרות קטנות

זכיתם לייצר אב טיפוס תקין ומושלם למוצר שלכם? נהדר – אתם עוברים לשלב הבא – ייצור בסדרות קטנות! מדוע מתחילים בקטן? כמובן, כדי לחסוך בהוצאות מיותרות – עדיף שאופן הייצור של המוצר שלכם ייבדק תחילה בכמות קטנה של מוצרים, כדי שלא ייווצר מצב שבו ייצרתם מוצרים רבים שכולם ייאלצו להיגנז או להיזרק לפח בשל תקלה או פגם כלשהם.

בדרך כלל שלב זה אינו מבוצע על ידי בית העסק שייצר את האב טיפוס שלכם, אלא על ידי היצרן המיועד לבצע את הייצור הסדרתי הסופי של המוצר. כך תוכלו לבחון גם את בית העסק, צוות העובדים ואופן העבודה לפני שעוברים לייצור תעשייתי בקנה מידה גדול.

3. תכנון ייצור ו/או הנדסת ייצור

סדרת המוצרים הקטנה שייצרתם בשלב הקודם היתה רק ההקדמה לדבר האמיתי. בשלב הנוכחי, מתכננים כיצד ניתן יהיה לייצר את המוצר שלכם בייצור תעשייתי המוני. מהנדסי הייצור בודקים אלו מכונות יידרשו לשם כך, אילו חומרים, כמה עובדים ואילו בעלי מקצוע, ועוד. זה הזמן לסיים את תכנון קווי הייצור, ולהכין את הכלים והמיומנויות שיאפשרו לכם להפיק את המוצר שלכם בעלות הנמוכה ביותר וביעילות הגבוהה ביותר, ללא בזבוז חומרים ומשאבים.

בשלב זה רוכשים מכונות, שוכרים עובדים מתאימים, מחליטים על זמני האספקה והכמויות, אופן האריזה והמשלוח, ועוד. יש לתכנן את ניהול תהליך הייצור, ולמנות אדם שיהיה אחראי עליו בתוך המפעל. כמו כן, קובעים אם כל חלקי הייצור ייוצרו במקום, או שיש צורך בשכירת קבלני-משנה או מפעלים נוספים לייצור חלקים. יש להחליט מהיכן יירכשו החומרים לייצור המוצר ולברר באיזו עלות מדובר באופן מדוייק יותר מאשר בשלב הפיתוח.

איש מקצוע חייב לפקח גם על זמינותם של החומרים, זמני האספקה שלהם ושינועם לקו הייצור. כך ניתן יהיה להבטיח שתוכלו לעמוד בזמני אספקת המוצר שהתחייבתם להם. יש לבחור גם מי יבצע וכיצד תבוצע בקרת איכות למוצרים המוגמרים.

כפי שאתם מבינים, למהנדסי הייצור צפויה עבודה לא פשוטה. הם חייבים לקחת בחשבון אלמנטים כמו הגודל הפיסי של שטח קו הייצור הנדרש, זרימה נכונה של חומרים וחלקי מוצרים (תהליך WIP), זרימה נכונה של פעילות העובדים בקו כדי שלא יפריעו או יעכבו זה את זה, כמה חשמל יצרוך הקו, האם יזדקק גם למים או אוויר דחוס, או אולי לסביבת עבודה סטרילית, ועוד ועוד. רק אם יתכננו הכל לפרטי פרטים באופן הטוב ביותר תוכלו ליהנות ממקסימום הרווחים הצפויים ממכירת המוצר שלכם ומשביעות רצון מלאה של המשתמשים בו.

דרך אגב, אנחנו מקווים שזכרתם לפנות למומחה לתכנון אריזה כדי להכין למוצר שלכם אריזה יפה וטובה שתגן על המוצר שלכם וגם תתאים למטרות השיווקיות שלכם. האריזה היא חלון הראווה של המוצר שלכם, וצריכה להיות מושכת ויפה לפחות כמוהו. בנוסף, היא צריכה להיות גם קלה ככל האפשר, עמידה ובטוחה, כדי שתשרוד את שלב ההובלה והפיזור לנקודות המכירה.

4. ייצור סדרתי המוני

זהו, תכנון ייצור המוצר שלכם הסתיים וקו הייצור מוכן – לחצו על כפתור ההפעלה! המכונות התחילו לעבוד, הפועלים במקום ועובדים במרץ, והכל מתנהל כשורה. אחד אחרי השני יוצאים בסופו של הקו מוצרים מוכנים תקינים, יפהפיים ומעוצבים, שכיף להשתמש בהם. אך כיצד יגיעו אל יעדם?

אחרי סיום הייצור, המוצרים שלכם ייארזו בקפידה, ויועברו לשרשרת האספקה שהכנתם מראש – מחסנים או מרלו"ג, אמצעי תחבורה מתאימים, מנהלי לוגיסטיקה ומלאי, נהגים, אנשי מכירות וחנויות או אולמות תצוגה, וכד'. המוצר שלכם נמצא עכשיו בעולם שבחוץ, כפי שתמיד חלמתם!

תהליך העברה מפיתוח לייצור המוני של מוצר הוא מרתק ומרגש, אך גם לא קל. נשמח לעמוד לרשותכם, לספק מידע ולעזור לכם להביא את הרעיון שלכם מרעיון למוצר ולהגשמה מלאה. פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם.

תהליך פיתוח מוצר