תיק מוצר עבור פיתוח מוצר חדש

מהו תיק מוצר?

הגיתם רעיון למוצר ויש לכם חלום להביא אותו לעולם? הדרך להגשמתו במציאות ארוכה ומורכבת ועוברת דרך תהליך בניית תיק מוצר. מה זה ומדוע אתם צריכים את זה? נסביר:

תיק מוצר מכיל את הדי-אן-איי – אבני הבנייה – של המוצר שלכם, ובלעדיו לא ניתן לייצר את המוצר. מדוע? מכיוון שלמעשה, בתהליך פיתוח המוצר אוספים את כל הידע שנצבר אודות המוצר, רכיביו, החומרים מהם הוא עשוי, הכלים הדרושים להכנתו, וכד' לתיק מוצר אחד, שבסופו של דבר מכיל את כל המידע והתהליכים הדרושים לתהליך ייצור מוצר. הוא מרכז את תיעוד כל תהליך הפיתוח של המוצר, ומאפשר לכם לייצר את המוצר שלכם בכל מקום שתרצו תוך שמירה על אחידות וקבלת מוצר מוגמר זהה למקור בכל אתר ייצור.

למה צריך תיק מוצר?

תיק מוצר הוא קריטי כאשר מתכוונים להיכנס לייצור סדרתי של מוצר במפעל ייצור בארץ או במקום אחר בעולם. כל מפעל המקבל את התיק יוכל לבצע את הייצור בדיוק כפי שתכננתם, מכיוון שיהיו בידיו ההוראות וההנחיות המלאות לייצורו. המפעל ידע מהי טכנולוגיית הייצור, אילו חומרים להזמין וכמה מהם, אילו מכונות וכלים נדרשים, כמה כח אדם נדרש לייצור, אילו חלקים יש לייצר וכיצד להרכיבם יחד. המפעל יקבל את המידות והשרטוטים של כל חלק מן המוצר שלכם וכן שרטוט המדגים כיצד הם חוברים זה לזה, מידע על ניסויים ובדיקות שנערכו, הדמיות תלת מימדיות של המוצר שיסייעו להבין כיצד הוא אמור להיראות ולפעול ועוד.

הכנת תיק מוצר

במהלך פיתוח מוצר, אחד השלבים החשובים ביותר הוא ייצור אב טיפוס, בניית מוצר בודד לדוגמא שיוצר על פי התכנון שלכם, ושיאפשר לבדוק אם התכנון אכן בוצע כהלכה והמוצר מתפקד ונראה כמו שחשבתם. יחד עם תיק המוצר, האב-טיפוס מהווה הוכחה לבשלות הפרויקט וליכולת להפוך את הרעיון שלכם למוצר מסחרי. תיק המוצר והאב-טיפוס חשובים ביותר בשלב חיפוש השקעה ובסבירות גבוהה, יקל עליכם להשיג משקיעים שיוכלו להיווכח במו עיניהם בהיתכנות ייצור המוצר שלכם.

וישנה סיבה חשובה נוספת ליצירת תיק מוצר, הוא חשוב לאספקט נוסף של יזמות ופיתוח מוצרים – מכירת ההמצאה או הפטנט שלכם לחברה או יצרן אחר. כאשר אתם מבקשים למכור פטנט או המצאה, תיק המוצר יכול לסייע לכם במשא ומתן מול הגוף הרוכש, מכיוון שהוא מציג את כל הבדיקות ומחקרי השוק המוכיחים את איכותו, נחיצותו וחשיבותו של המוצר. כאשר אתם מגיעים לשולחן הדיונים מול רוכש פוטנציאלי עם תיק מוצר מקיף הכולל את כל המסמכים המקובלים והמידע הרלוונטי, הדבר מעיד על מקצועיות, רצינות ואמינות מצדכם, ויכול לסייע בתהליך המכירה.

תיק המוצר גם מוכיח שבוצע כבר תהליך פיתוח מלא למוצר, וכי הצד הרוכש יכול להיות סמוך ובטוח שלא יידרש להשקיע כסף וזמן בהשלמת התהליך. בעת סגירת עסקת המכירה, תתבקשו להעביר לצד הרוכש את כל המידע אודות המוצר שלכם, כדי שיוכל לתכנן פס ייצור מתאים ולייצר את המוצר באופן מדוייק. כאשר קיים תיק מוצר מוכן, העברת המידע בזמן המכירה נעשית באופן חלק ומהיר ואינה מצריכה כל הכנה נוספת.

מה מכיל תיק מוצר?

חשוב שתדעו בדיוק מה אמור תיק מוצר להכיל, כדי שתדעו למה לצפות ותוכלו לעקוב ולפקח אחר תהליך הכנתו. כאמור, התיק אמור להציג את כל מה שיש לדעת כדי לייצר את המוצר שלכם, המכלולים שמרכיבים אותו ומתקני העזר הנדרשים לשם בנייתו. אך מה זה בדיוק אומר? הנה פירוט המסמכים שלרוב יכללו בתיק מוצר שלם:

 • מסמכי אפיוןאפיון מוצר ראשוני המפרטים את דרישות המוצר, דרישות קהל היעד, שיקולי תכן ועיצוב
 • גיליון ניתוב – מסמך המציג את רצף הפעולות המדוייק הנדרש לייצור המוצר.
 • שרטוטים דו-מימדיים – הכוללים מידות סופיות לייצור; טולרנסים גאומטריים וטולרנסים מכניים.
 • מודלים תלת מימדיים – הדמיות המאפשרות להתבונן במוצר וחלקיו מכל צדיהם.
 • הוראות הרכבה – הוראות מפורטות של המוצר, כולל שרטוטי פיצוץ המדגימים כיצד להרכיב את חלקיו של המוצר למוצר שלם.
 • הגדרות המוצר הכוללים – Bill of Materials, (BOM) – רשימה המפרטת את כל החלקים הנחוצים לייצור המוצר; רשימת חומרי הגלם הדרושים לייצור המוצר; תיאור של טקסטורת המוצר, צבעיו ומאפייני עיצוב נוספים; ומפרטים טכניים של רכיבי רכש ועוד.
 • מסמך ECO – המפרט את השינויים הטכנולוגיים שבוצעו לאורך תהליך פיתוח המוצר.
 • טכנולוגיות ייצור – טכנולוגיות הנדרשות לשם ייצור המוצר (עיבוד שבבי, תבניות והזרקות פלסטיקה או סיליקון)
 • מידע אודות האריזה – מפרטי האריזה, טכנולוגיית האריזה ותהליך האריזה.
 • בדיקות ואנליזות – אשר נעשו במוצר וחלקיו.
 • מסמכי תקינה – תקנים המוכיחים כי המוצר עומד בתקנים הרלוונטיים והוא בטוח לשימוש.
 • רצוי להוסיף כמובן תמונות תיעוד תהליך פיתוח המוצר.

לסיכום, הכנת תיק מוצר מקצועי ומסודר הוא חלק בלתי נפרד מפיתוח המוצר וקריטי להצלחת ייצור המוצר או מכירתו. כל המסמכים בתיק חייבים להיות כתובים באופן ברור ומדוייק, תוך שימוש בשפה והסמלים הבינלאומיים המקובלים, כדי שכל איש מקצוע אחר יוכל להסתמך עליהם בעת ייצור המוצר. ליווי של אנשי מקצוע אמינים, מנוסים ואחראיים לכל אורך תהליך הכנת התיק יכול לחסוך לכם טעויות יקרות ולמנוע חוסרים של מסמכים קריטיים. כך לא תמצאו את עצמכם מתמודדים עם קשיים או תקלות בתהליך הייצור ונדרשים להוצאות מיותרות עבור תיקונים והחזרות.

אנו עומדים לרשותכםפנו אלינו לייעוץ ומידע נוסף בנושא.

תיק מוצר