ייצור מוצר

ייצור המוצר

עם ניסיון רב בתכנון ובניית קווי ייצור ותפעול מערך ייצור בארץ ובעולם, חברת זי אקסיס מציעה פתרונות עבור ייצור מוצר, ייצור בסדרות גדולות וגם בסדרות קטנות. מוזמנים ליצור איתנו קשר, המומחים שלנו כאן לרשותכם.

תכנון ייצור

שלב הייצור הינו השלב בו תהליך התכנון מתממש לכדי מוצר למושג "ייצור" יש משמעויות שונות בשלבים שונים של חיי המוצר: ייצור אב טיפוס, ייצור בסדרות קטנות וייצור סדרתי.

ייצור אב טיפוס

ייצור אב טיפוס הינו תהליך ייצור מהיר במכלול הטכניקות המשמשות לייצור מהיר של מודל בקנה מידה קטן של החלק או של חלקים ממודל תלת המימד שתוכנן בעזרת מחשב (CAD). ברוב המקרים טכנולוגיית ייצור תוספים (AM – הדפסה תלת מימדית) הינה הטכנולוגיה הנבחרת לייצור אב טיפוס מהיר.

ייצור אבות טיפוס מתבצע לרוב בעסקים וסדנאות בהם מועסקים מומחים בעלי מכשור, ידע וניסיון בתחום העיצוב והייצור ויכולים לספק אבות טיפוס ומוצרים מוגמרים בפרק זמן קצר ביותר.

ייצור סדרות קטנות

זהו שלב מתקדם שבו מיוצר המוצר הסופי בטכנולוגיות קרובות או זהות לטכנולוגית הייצור הסדרתי, ואשר בא לאפשר ללקוח לבחון את המוצר הסופי ואת טכנולוגיית הייצור בטרם הוא נכנס להשקעות גדולות וייצור כמות גדולה של מוצרים. במקרים רבים את הסדרות הקטנות ייצר אותו ספק אשר נבחר לייצור הסידרתי, וגם הוא בודק את המוצר ואת התהליך למניעת בעיות ופגמים בשלב הבא, שלב הייצור הסדרתי.

ייצור סדרתי

ייצור סדרתי הינו ייצור המוני של מוצרים בשיטות מתקדמות, בפסי ייצור,המאפשרים ייצור בכמויות גדולות ובעלויות נמוכות. ייצור סדרתי מסמן את סוף תהליך הפיתוח של מוצר, ואת תחילת תהליכי המכירה. תהליך הייצור כולל ייצור של תתי מכלולים במרכזי עבודה שונים (במפעל או מחוצה לו) והרכבתם בקו הייצור למוצר סופי.

בייצור סדרתי חשוב מאד לנהל נכון את תהליך הייצור, ולתזמן את הגעת חומרי הגלם למפעל בזמן כדי לעמוד ביעדי הייצור ובלוחות הזמנים להספקה.

תכנון קווי ייצור

על מנת להגיע ליעילות גבוהה צריך לתכנן את קו הייצור ואת תהליך הייצור כך שיתאימו לסוג המוצר ולכמויות אותם צריך לייצר. תהליך הייצור כולל הקמת קו הייצור, רכש מכונות, כוח אדם, ניהול הייצור וייצור בפועל של המוצר בסדרות קטנות או בייצור סדרתי הכולל ייצור, הרכבה ואריזה.

תכנון הייצור מתחיל בהכנת תוכנית עבודה בהתאם לתוכניות השיווק והמכירות תכנון זה נעשה תוך התחשבות בזמינות חומרי הגלם,  זמני האספקה, בטכנולוגיות הייצור, מספר העובדים ובעוד פרמטרים ומשתנים כגון שיטות שילוח, מגפות עולמיות  (כמו 19COVID) וכדומה .קו היצור הינו המקום בו מבוצע תהליך ייצור המוצר.

בקו היצור נמצאות מכונות הייצור והמערכות התומכות כגון ציוד וכלים תעשייתיים, אוויר דחוס, אוטומציה תעשייתית ורובוטיקה, מערכות שקילה, משאבות, מדחסים, מרכזי עיבוד, מערכות שינוע ועוד.

בתכנון קו היצור, שטח הייצור הוא לב המפעל ולכן צריך לקחת בחשבון את כל מאפייניו., זרימת חומרי הגלם והמוצרים-בתהליך (WIP) בשטח הייצור דרך מרכזי העבודה והמכונות צריך להיות מתוכנן כך שלא יפריע לתהליך ויספק יעילות מקסימלית. בהקמת פס יצור חדש יש להגדיר צרכים ומתווה פעילויות, לנתח את הדרישות הטכניות של מכונות הייצור, לדאוג לחיבורים מתאימים (חשמל, מים, אויר דחוס וכדומה) ולהתאים את המכונות לביצוע הפעולות נדרשות.

שלב האריזה הינו שלב חשוב ביותר, אריזה היא חזות המוצר ובנוסף נועדה להגן על המוצר שהיא מכילה במהלך הטיפול וההובלה שלהם. תכנון האריזה הינו תחום מקצועי בפני עצמו, בתכנון אריזה נלקחים בחשבון גורמים רבים הן מהפן המעשי-פונקציונלי והן מהצד השיווקי מסחרי.

שרשרת אספקה

כוללת רכש, חומרי גלם, קבלני משנה, ניהול המלאי ולוגיסטיקה.

לאחר שהוקם קו היצור יש לבצע רכש למכונות, חומרי גלם (ובמידת הצורך תתי מכלולים מקבלני משנה), לשנע את המוצרים (פנימית ובינלאומית) למפעל ומחוצה לו, ולנהל את המלאי. ניהול המלאי נכלל בענף חשבונאות העלויות ומוגדר כניהול נכון של רמות המלאי לפי דרישות רכש חומרי הגלם ותוכנית המכירות של החברה. זהו חלק אינטגרלי וחשוב ביותר לשם רווחיות המוצר.

לוגיסטיקה היא ניהול זרימת משאבים בין נקודת המוצא לנקודת היעד, וכוללת שילוח, אחסון, והפצת המוצר לשם מילוי תוכנית המכירות.

מערך האיכות בייצור

בלב מערך הייצור עומדת מטריצת האיכות, שהיא  טבלה המתייחסת לדרישות האיכות בשלבים השונים של הייצור והדרכים לענות עליהן. מערכת איכות טובה מאתרת צמתים קריטיים לכשל, כתובת נהלי איכות בהתאם ומטמיעה אותם בקו הייצור. תפקיד חשוב נוסף הוא אישור ספקים, ביקורת איכות לחומרי הגלם, בדיקה בתהליך ובדיקה לתוצר הגמור. הקמת מערך ייצור ללא בקרת איכות מובנה הינה פעולה המסכנת את המשך קיום המוצר והחברה!

לחצו כאן להצגת פרויקטים נבחרים.

בקרת ייצור מוצר
ייצור סדרות מוצר
ייצור סדרות קטנות